Věci veřejné prolomení limitů nepřipustí

Věci veřejné nepřipustí prolomení platných územních ekologických limitů těžby uhlí na Litvínovsku, a to ani v budoucnu. Pokud ministr průmyslu předloží vládě jejich prolomení ve Státní energetické koncepci, budou to považovat za explicitní porušení koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády[1]. Věci veřejné považují za nepřijatelné, že ministr průmyslu Martin Kocourek minulý týden oznámil médiím svůj záměr navrhnout prolomení limitů, aniž by tento svůj krok jakkoliv konzultoval s koaličními partnery či ostatními resorty.

Předseda strany a minstr vnitra  Radek John dnes prohlásil „Pokud má někdo v kufříku 24 poslanců připravených se podílet na prosazování reformního programu současné vlády, pak se může na prolomení limitů dohodnout klidně zítra. V opačném případě je jakákoliv debata o vytěžení uhlí pod Horním Jiřetínem bezpředmětná. Všechny strany současné koalice garantovaly zachování limitů těžby již před volbami a stvrdily jej koaliční smlouvou a programovým prohlášením vlády. My své voliče rozhodně nezradíme a jsme přesvědčeni, že o ničem takovém vážně neuvažují ani naši partneři.“

Vláda se nesmí nechat vydírat probíhající kampaní společnosti Czech Coal a jejich majitelů. Ti se pokouší vzít za rukojmí stovky tisíc zákazníků tuzemských tepláren, kterým by spekulativní zvýšení ceny uhlí mohlo zdražit teplo. Věci veřejné podobnému nátlaku neustoupí. Pokud majitelé Czech Coal své výhrůžky o dvojnásobném zvyšování ceny uhlí splní, jsou rozhodnuty prosadit protiopatření, která přenesou důsledky případného spekulativního zdražení zpátky na důlní společnost. Podobně, jako to vláda úspěšně provedla koncem loňského roku v případě fotovoltaiky.

Člen rady VV a ministr dopravy Vít Bárta doplnil: „Oni zapomínají, že výhradním vlastníkem uhlí, které těží, je stát. Pokud nás zkusí vydírat zvyšováním cen tepla, obrátí se to nakonec proti němu. Podobným způsobem, jakým jsme se koncem loňského roku ubránili solárním spekulantům, se dokážeme případně vypořádat i se spekulacemi s cenou uhlí. Stovky tisíc českých domácností se nesmějí stát rukojmím jednoho člověka, který se snaží vydělávat na pokračující devastaci Severních Čech.“

Význam zachování limitů těžby i poté, co z horního zákony zmizí komunistické vyvlastňovací paragrafy, vysvětlil předseda výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny a starosta Litvínova Milan Šťovíček: „Pokračování těžby na velkolomu ČSA za hranice současných limitů těžby by mělo tragický dopad na 27 tisíc obyvatel Litvínova. Ti by museli po desítky let snášet velkorypadla pracující jen 500 metrů od jejich domovů, způsobující nadlimitní expozici hlukem, prachem, otřesy a dalšími negativními důsledky těžby. Stát se ale nemůže zbavit své odpovědnosti za ochranu Litvínova a redukovat celý problém na vztah mezi těžařem a dotčenými vlastníky.“

Věci Veřejné vzhledem k výše uvedeným skutečnostem důrazně odmítají spekulace některých sdělovacích prostředků z minulého týdne, že o prolomení limitů už je v podstatě rozhodnuto. „Dělají účet bez hostinského,“ poznamenal k tomu lakonicky Milan Šťovíček.

Věci veřejné upozorňují, že:

Þ    Cena tepla z centrálních zdrojů tepla (tepláren) je v současnosti podle zákona regulovaná, takže v případném zdražování by měl poslední slovo stát, který drastické zdražení nepřipustí.

Þ    Ani okamžité prolomení limitů těžby by nemělo na cenu tepla v nejbližších deseti letech žádný vliv. I kdyby vláda prolomila limity těžby zítra a rozhodla se vyvlastnit stovky vzdorujících dotčených vlastníků (což obojí kategoricky vylučujeme), samotná těžba by s ohledem na správní a soudní lhůty, stěhování občanů a demoliční a skrývkové práce nezačala dříve, než v roce 2023.

Þ    České republice nehrozí v nejbližších 20 letech nedostatek uhlí, problémem je pouze jeho neefektivní využití – jen k výrobě elektřiny určené na vývoz spotřebují tuzemské elektrárny každoročně více uhlí, než kolik jej v současnosti dodává inkriminovaný velkolom ČSA teplárnám.

S cílem zajistit bezpečné a cenové dostupné zásobování českých domácností teplem prosazují Věci veřejné tato další opatření:

Þ    přednostní využití uhlí z velkolomu Vršany pro potřeby teplárenství (výhradním vlastníkem uhlí je podle zákona stát, který má právo uložit těžaři předkupní právo pro teplárny) v rámci nyní probíhajícího řízení o povolení hornické činnosti do roku 2052

Þ    přezkoumání, za jakých okolností získala společnost Czech Coal práva k dobývání ložisek v lokalitách ČSA a Vršany a vyhodnocení možnosti jejich převodu na jinou společnost, která by garantovala hospodárnější využití vytěženého nerostu

Þ    razantní snižování spotřeby tepla a výdajů českých domácností prostřednictvím pokračování programu Zelená úsporám (pokračování programu dosavadním tempem by jen do roku 2020 vedlo ke snížení spotřeby tepla o 25 % a snížení výdajů domácností o 11 miliard korun ročně)

Þ    diverzifikace palivového mixu tuzemských tepláren včetně zvýšení podílu malé plynové kogenerace a využívání cíleně pěstované energetické biomasy v souladu se závěry Pačesovy komise

Þ    využití odpadního tepla z jaderných elektráren Temelín a Dukovany pro potřeby zásobování teplem


[1] Koaliční smlouva ze dne 12. července 2010: vlády rozpočtové odpovědnosti: „Koalice zachová územní limity těžby hnědého uhlí a bude usilovat o jejich legislativní zajištění“Programové prohlášení vlády ze dne 4. srpna 2010: „Vláda se zasadí o zachování územních limitů těžby hnědého uhlí a jejich legislativní zajištění.“

Zasadit se za zachování limitů lze jen těžko jejich ignorováním při přípravě Státní energetické koncepce nebo dokonce jejich zrušením po roce 2014, jak navrhuje ministr Kocourek.

Chcete napsat svůj komentář?

Váš e-mail nebude nikdy uveřejněn ani sdílen.
Vyžadovaná pole jsou označena *