Věci veřejné nabízejí řešení napjaté situace na severu Čech, kterým hýbou sociální nepokoje.

Ústecký kraj osobně navštívili dva místopředsedové strany –místopředsedkyně vlády Karolína Peake a starosta Litvínova Milan Štovíček. Možné řešení místních problémů Věci veřejné vidí v Nulové toleranci, projektu, který se osvědčil v Litvínově u sídliště Janov.

„Jsme přesvědčeni, že je přenositelný, protože vznikl po janovských demonstracích a obdobném napětí, které nyní zakouší občané Varnsdorfu, Rumburku, Šluknova a dalších samospráv,“ řekl Radek John. Podstata Nulové tolerance vychází z premisy, že zákony musí platit pro všechny. „Dali jsme jasně najevo, že potřebným pomůžeme, ale tvrdě zasáhneme proti těm, kdo systém zneužívají. Nikomu nepromíjíme rušení veřejného pořádku, zpřísnili jsme výplatu sociálních dávek. Kontrolujeme docházku dětí do školy, obsazenost bytů, situaci v hernách. Na druhé straně ale nekompromisně zasahujeme proti jakýmkoli projevům extremismu a rasové nesnášenlivosti,“ popisuje iniciátor projektu, litvínovský starosta a poslanec parlamentu Milan Šťovíček s tím, že litvínovská radnice je úspěšná díky týmové práci – jednotnému postupu státní i městské policie a úředníků sociálních odborů. „Poskytli jsme Šluknovsku vzory našich místních vyhlášek na rušení nočního klidu a jsme připraveni poslat tam svoje odborníky,“ dodává poslanec a starosta.

Poslanci VV chtějí navrhnout několik účinných opatření. Vicepremiérka Karolína Peake zdůrazňuje nutnost zavedení centrálního registru přestupků. „Pro starosty obcí je to naprosto zásadní. Může totiž významně pomoci ve snížení drobné kriminality a recidivy, jak potvrzuje zahraniční zkušenost, včetně sousedního Slovenska,“ říká Peake.

„Upozorňujeme také samosprávy, že je Ústavní soud už podruhé podpořil v boji proti hazardu. Svým rozhodnutím jim totiž dává možnost vystupovat mnohem razantněji proti video loterijním terminálům, než doposud připouštělo ministerstvo financí,“ zdůrazňuje Radek John.

Chcete napsat svůj komentář?

Váš e-mail nebude nikdy uveřejněn ani sdílen.
Vyžadovaná pole jsou označena *