V reakci na zveřejnění věcného záměru tzv. velké novely horního zákona se vyjádřil starosta Litvínova a poslanec Parlamentu Milan Šťovíček následovně: „Věřím, že to pan Kuba s ochranou ložisek důležitých surovin myslí dobře, ale ten návrh je zapotřebí doplnit o jednu nesmírně podstatnou věc: neměl by za žádných podmínek umožnit vyvlastňování a bourání obcí proti vůli jejich obyvatel. Ten návrh tak, jak ho dnes ministerstvo předložilo, bohužel tohle riziko nadále obsahuje. A přitom to lze vyřešit snadno a elegantně – doplníme tam prostě podmínku, že vyvlastnění nebude možné použít na zastavěné území obcí, tedy objekty užívané k bydlení a podnikání. Já doufám, že vyhánění lidí z domovů kvůli těžbě je pro pana ministra Kubu stejně nepřijatelné, jako pro většinu občanů ČR, a s touto podmínkou nebude mít problém. Mimochodem – nejde o žádný můj vynález, zákaz vyvlastňování obytných a hospodářských budov platil v historickém českém horním právu až do roku 1943, kdy ho zrušili nacisti.
Naopak, pokud jde o zvýšení poplatků z těžby, souhlasím s panem ministrem, že je třeba je zvýšit, ale poněkud se neshodneme, o kolik by to mělo být. Protože jestli je to dnes 1,5 procenta z ceny nerostu u povrchové těžby uhlí a dokonce jen půl procenta v případě hlubinné těžby, a pan ministr to chce zvýšit na „závratná“ tři procenta, tak nezlobte se, to je skoro neznatelný rozdíl. Ta cena, kterou těžař zaplatí za to, že může těžit státní uhlí, by měla být minimálně někde kolem 20 % z ceny toho nerostu. Ono to vypadá složitě, ale já to zkusím přiblížit na názorném příkladu: Zkuste si představit, že máte les v mýtním věku a přijde za vámi soused a řekne vám: „hele, sousede, já vám to pokácím, dřevo prodám a dám vám tři procenta z ceny toho dřeva. To je dobrej obchod, dostanete peníze na ruku a nebudete mít žádný starosti.“ Na něco podobného by nikdo nepřistoupil. A právě to se děje se státním uhlím, jen s tím rozdílem, že to, co dnes vytěžíte, vám na rozdíl od toho lesa už nikdy nenaroste. Takže já říkám: pokud chce někdo těžit státní uhlí, měl by za něj státu odvést alespoň pětinu jeho ceny.“
Bohužel MPO do poslední chvíle důkladně tajilo přede všemi obsah věcného záměru, takže není možné se v tuto chvíli vyjádřit k dalším otázkám navrhované novely. Pevně věřím, že vláda i vládní strany splní sliby dané občanům, v nichž se zavázaly k odstranění vyvlastňování kvůli těžbě a zvýšení vlivu státu na těžební činnost.“
13.12.2012
Mgr. Milan Šťovíček, starosta Litvínova a poslanec Parlamentu ČR